انواع کاغذ و مقوا و جزئیات آن
صنعت کاغذ

انسان اولیه ، به‌تدریج که نیاز به تصویر کردن اشیاء ، یادداشت کردن وقایع و ارسال پیام های کتبی را درک کرد، اهمیت و ضرورت شیئی که بتواند بر روی آن اثر به جا ماندنی را ثبت کند، دریافته بود و همواره در راه دستیابی به آن تلاش می‌کرد. کارگران چینی که در سال 751 به دست ایرانیان اسیر شدند، این فن را با استفاده از کتان و شاهدانه ، به مردم سمرقند آموختند و بعدها توسط مسلمانان در بغداد ، دمشق و حتی مراکش و اسپانیا متداول شد. اولین کارخانه کاغذ سازی ، درسال 1154 در اسپانیا و اولین آسیاب تهیه پودر چوب ، در سال 1190 در فرانسه تأسیس شده بود.

در ایران ، فعالیت کاغذ سازی ، اولین بار با تأسیس کارخانه مقوا سازی و با استفاده از کاغذهای باطله درسال 1313 شمسی در کرج شروع شد و حدود 15 سال است که با تأسیس دو کارخانه کاغذ سازی پارس در هفت تپه خوزستان و کارخانه چوب و کاغذ ایران (چوکا) در گیلان ، به صورت یک تکنولوژی مدرن و پیشرفته درآمده است.
مواد اولیه تهیه کاغذ
مواد اولیه انواع کاغذ ، بطور کلی ، مواد سلولزی است که از منابع مختلف تهیه می‌شوند:
• ساقه کتان ، شاهدانه ، پنبه که الیاف بلند (در حدود 1.2 تا 6 میلی متر) دارند.
• ساقة گیاهانی مانند گندم ، جو (کاه) ، نی ، کنف و غیره.
• درختانی که برگ سوزنی دارند، مانند کاج (با الیاف بلند ) و یا برگ پهن دارند مانند چنار (با الیاف کوتاه در حدود 0.5 تا 1.2 میلی متر)
• انواع کاغذ‌های باطله و یا خرده‌ها و قطعات مقوای کهنه
• الیاف تفاله نیشکر
هزینه تأمین مواد اولیه مورد نیاز براى تولید یک تن خمیرکاغذ از تنه درختان یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال و از باگاس نیشکر فقط ۱۴۰ هزار ریال است. جالب اینکه آزاد کردن باگاس که زباله نیشکر است براى محیط زیست مضر بوده و تبدیل آن به کاغذ نوعى سود دو طرفه محسوب مى شود.
این در حالى است که مصرف بى رویه درختان جنگلى بویژه در مناطق شمالى کشور براى تهیه خمیر کاغذ، مى تواند اکوسیستم جنگلى این مناطق کشور را در معرض آسیب جدى و حتى نابودى قرار دهد.

 مراحل ساختن کاغذ در کارخانه

برای ساختن کاغذ، درختان را می‌برند و به کمک دستگاه‌‌های ویژه‌ای، تنه‌ی آن‌ها را ریز ریز می‌کنند. سپس، تکه‌های کوچک چوب را با مواد شیمیایی(از جمله سود، سولفات یا سولفیت) و مقدار زیادی آب داغ، مخلوط می‌کنند. به این ترتیب، خمیری از رشته‌های سلولزی به دست می‌آید. آن‌گاه، خمیر را روی یک توری فلزی می‌ریزند تا آب اضافی خود را از دست بدهد. سپس خمیر از لابه‌لای چند غلطک می‌‌گذرد و آب خود را بیش‌تر از دست می‌دهد. پمپ‌های مکنده‌ی آب، به این کار کمک می‌کنند. سرانجام، خمیری که به صورت ورقه‌ی درازی درآمده است، با گذشتن از لابه‌لای غلطک‌های داغ، که در دستگاه‌های بزرگ بیش از 100 عدد است، خشک می‌شود و به صورت کاغذ در می‌آید. در پایان کار، دستگاهی که به رایانه ارتباط دارد، کلفتی کاغذ، اندازه‌ی آب و شمار سوراخ‌های احتمالی موجود در آن را بررسی می‌کند.
 در صورتی که کلفتی کاغذ در همه‌جا یکسان باشد، اندازه‌ی آب مناسب باشد و تعداد سوراخ‌ها چندان زیاد نباشد، کاغذ برش می‌خورد و به بازار فرستاده می‌شود.
گاهی با بهره‌گیری از مواد دیگری، کاغذهای بهتری ساخته می‌شود. برای مثال، برای این که کاغذ سطح صاف‌تری داشته باشد و آب زیادی به خود نگیرد، نشاسته یا رزین به دست آمده از درخت کاج را به آن می‌افزایند. برای ساختن کاغذهای بسیار نرم و سفید نیز کاغذ را از لابه‌لای غلطک‌هایی می‌گذرانند که دمای بیش‌تری دارند و سطح آن کاغذ‌ها را با مخلوطی از خاک چینی و آب می‌پوشانند. هم‌چنین، برای این که کاغذ محکم‌تر شود، به آن پنبه می‌افزایند. اگر هم بخواهند از کاغذ، دستمال کاغذی درست کنند، به آن نرم‌کننده می‌افزایند و با کمک مواد شیمیایی، میکروب‌های آن را از بین می‌برند. بنابراین، با بهره‌گیری از مواد گوناگون می‌توانیم کاغذهای ویژه، مانند کاغذهای صافی، کاغذهای روغنی، کاغذهای خوش‌بو، کاغذ نقاشی، کاغذ خوش‌نویسی، کاغذهای صنعتی، کاغذ دست‌شویی و گونه‌های دیگر، ساخت.

انواع کاغذ و مقوای مصرفی در چاپ
 
الف- معرفی کاغذ چاپ و تحریر
آن چه در ایران به نام کاغذ تحریر شناخته می شود در طبقه بندی بین المللی کاغذها کاغذ تحریر و چاپ writing and printing paper  نامیده میشود و انواع مختلف دارد . این کاغذ به دو صورت پوشش دار یا اندوده شده (Coated) و بدون پوشش یا اندود نشد(Uncoated)  عرضه می شود. آنچه در ایران کاغذ تحریر نامیده میشود معمولا بدون پوشش است و به گونه ای است که میتوان با جوهر روی هر دو طرف آن نوشت بدون این که مرکب به سمت دیگر کاغذ نفوذ کرده و یا نشت کند .

انواع سایز و گرماژ چاپ و تحریر:
 
این نوع کاغذ در سایزهای 100*70،  90*60 و گراماژهای 50 ،55، 60، 65، 70، 75، 80، 100، 120 GSM ارائه می شود.
 
 موارد مصرف کاغذ چاپ و تحریر:

موارد مصرف این نوع از کاغذ در صنایع چاپ و تحریر است. برای چاپ انواع کتاب، مجله و سررسید ازاین نوع کاغذ استفاده می شود. 
همچنین تمام کاغذهای کپی که برای پرینت توسط پرینتر استفاده می شود ، از این نوع است. 
کاغذ کپی درحال حاضر بیشتر از کشورهای اندونزی ،کره جنوبی، چین، مالزی ، میباشد.
 
شرکت های تولید کننده کاغذ چاپ و تحریر:

برندهای معروف کاغذ چاپ و تحریر عبارتند از : (Inda KiathIK)، سه سکه ( Coins3)، قو (Sinar Royal)، موریم Moorim، تحریر App، تحریر شینهو و تحریر کرون (crown) و Lonfon

 ب- معرفی کاغذ و مقوای گلاسه
کاغذ چاپ دارای پوشش دورو با کیفیت بالا و کمی سنگین و با سطحی صاف و هموار را کاغذ گلاسه می نامند. تکثیر تصاویر تک رنگ و چند رنگ با کیفیت خوب نیاز به کاغذی دارد که سطح آن یکدست و صاف باشد و بصورت یکنواخت جوهر جذب سطح آن شود . کاغذ گلاسه در این مورد مناسبترین می باشد.

ج- معرفی مقوای پشت طوسی و سفید
مقوای پشت طوسی مقوایی است با گرم های متنوع که یک طرف آن سفید است. از این نوع مقوا در چاپ جعبه و بسته بندی های مختلف استفاده می شود.
مقوای پشت طوسی یا دوبلکس از ورقه های مقوا بصورت دو لایه تهیه میشود و بطور طبیعی این دو لایه با صفحه های مخصوص مرطوب به همدیگر چسبانده میشود

 انواع سایز و گرماژ کاغذ و مقوای گلاسه:
 
 کاغذ گلاسه در سایزهای 100*70، 90*60 و(سایزهای خاص ) گرماژهای 80 ، 90 ، 100 ، 113 ،118 ، 135 ، 148 ، 170 ، 200 ،    250  ، 280 ، 300 ، 350   ارائه می شود.

موارد مصرف کاغذ و مقوای گلاسه:

 انواع مجله و جلد آن ، کارت ویزیت از مصارف اصلی کاغذ و مقوای گلاسه هستند. این نوع کاغذ به طور ویژه در چاپخانه ها و انتشاراتی ها کاربرد  دارد.
 شرکت های تولید کننده کاغذ و مقوای گلاسه:
 برندهای معروف کاغذ گلاسه عبارتند از شینهو (Artone)، هانسل (Hansol)، موریم (Moorim)، نیوکرون(New crown) ، نویا (Nevia)
 درحال حاضر بیشترین کاغذهای وارداتی از کشورهای کره جنوبی، چین و اندونزی میباشد .
 کاغذ گلاسه به دو صورت مات و براق و همچنین یک رو و دو رو ارائه می شود.
 
 انواع سایز و گرماژ مقوای پشت طوسی و سفید:

این نوع مقوا در انواع سایزها  و گرماژهای 210, 230 ,250, 280, 300, 350, 400 ارائه می شود.
 
مشخصات مقوای پشت طوسی و سفید:

مقوای پشت طوسی دارای خصوصیات زیر میباشد: سختی یا نرمی زیاد (با توجه به نوع آن) ، شفافیت قابلیت چاپ بالا، معمولا روی آن سفید و پشت آن سفید یا طوسی میباشد و در پالت و در لایه فیلم های پلاستیکی بسته بندی میشود .و معمولا رول و شیت ( ورق) آن تولید میشود .
مقواهای پشت طوسی که استفاده از آنها به خصوص در بسته بندی داروها معمول می باشد از نوع بازیافتی بوده و نظر به بازیافتی بودن آنها و حساسیت های موجود دررابطه با نوع کاربری آنها استفاده از آنها در بسته بندی های دارویی از لحاظ قانونی ممنوع می باشد . شایان ذکر است که این مقواها متاسفانه در برخی صنایع غذایی نظیر بسته بندی بستنی های لیتری و ... نیز کماکان مورد استفاده قرار می گیرند . مقوای پشت کرم یا زرد که کیفیتی بالا تر از مقوای پشت طوسی دارد معمولا در ساخت جعبه های دارویی و بهداشتی بکار می رود.
نوع دیگری از مقوا در بسته بندیهای بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد و دارای مجوز وزارت بهداشت ایران است مقوای IVory board است که در ایران به ایندر برد یا ایندل برد معروف است.
 
 موارد مصرف مقوای پشت طوسی و سفید:

عمدتا در بسته بندی بکار میرود : نظیر جعبه کفش ، دستمال کاغذی ، جعبه شیرینی ، جعبه کبریت ، جعبه خمیر دندان، و انواع بسته بندی ها در تمام صنایع
 
شرکت های تولید کننده مقوای پشت طوسی و سفید:

برندها و مارک های معروف شامل هانسول (hansol)، اژدها(shinpoong)، ببری (seha)، اسبی (White horse) و پاندا می باشند.

شرکت های تولید کننده شامل : HANCHANG PAPER CO LTD. SHINPOONG PAPER MFG CO ،DAEHAN PAPERTECH CO LTD. و Seha می باشد.

 د- معرفی کاغذ صنعتی - کرافت
کاغذی با مقاومت بالا که از سولفات خمیر پالپ تهیه میشود . کاغذهای کرافت بسیار متنوعند : شامل کاغذهای کرافتی که سفید نشده که برای بسته بندی استفاده میشوند تا کاغذهای کرافت سفید شده که برای تهیه کاغذهایی که پیوستگی بافت آن قوی است .

این نوع کاغذ معمولا با رنگ قهوه ای یا با رنگ سفید تولید میشود و با دوام میباشد و عمومابرای بسته بندی جعبه ، کارتن ، پاکت (کرافت) بکار میرود گرماژ و وزن این کاغذ بسیار متنوع است بطوری که از ترکیب آنها در تولید ورق و کارتن امکان تولید بیش از یکصد نوع ترکیب در ورقهای 3 لایه و 5 لایه میسر می گردد و به صورت کاغذ کرافت ، مقوای کرافت و مقوای زبر یا خشن کرافت میباشد.

موارد مصرف کاغذ صنعتی – کرافت:

این نوع کاغذ مورد استفاده کارخانجات تولید ورق کارتن ، تولیدکنندگان پاکت سیمان و همچنین تولید ساک های کاغذی است.
 
شرکت های تولید کننده کاغذ صنعتی – کرافت:
 
برند هاس معروف کرافت لی اند من (Lee And Man) ، دایهان ( Daehan  ) و Asia Paper ... می باشد  .
ه- معرفی کاغذ روزنامه و کاغذ LWC
کاغذ روزنامه کاغذی است که از تفاله ی چوب ( فیبرهای بازیافت شده ) و بدون بکارگیری عملیات مکانیکی روی آن ساخته میشود و مقاومت آن در برابر نور پائین است و به دلایل فوق ارزان ، اما شکننده و لطیف است. البته گاهی کاغذ روزنامه از خمیر اولیه چوب نیز تولید میشود ( 42 تا 48 گرمی ) که سایه روشن رنگ و سطحی که اجازه میدهد چاپ عکس روی آن با وضوح بیشتری از کاغذهای روزنامه دیگر انجام شود.و عرض دستگاه تولید کننده آن حدودا 1575 تا 1760 میلیمتر میباشد . این کاغذ همانطور که از نام آن پیداست ، مخصوص روزنامه است و سفید، مسطح قدرت جذب بالا داشته و معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می شود.
کاغذ روزنامه برای کارهای هنری سریع و موقتی مناسب است. از این کاغذ برای طراحی های خام و اولیه ی بزرگ و طراحی های موقتی که با مداد ذغالی یا مداد شمعی و مداد گچی انجام می شوند، استفاده میشود. کاغذ روزنامه بصورت دفترچه، ورقه و ... در دسترس است. رنگ این کاغذ معمولا" فیلی رنگ است. ضمنا بصورت رنگی هم تولید میشود . این کاغذ دارای کشش سطحی کافی و مقاومت مناسب در زمان چاپ میباشد

انواع سایز و گرماژ کاغذ روزنامه:

این نوع کاغذ به صورت رول هایی با عرض های از 70 تا 110 سانتی متر و گرماژ متنوع از 60 تا 250 گرم تولید می شود.
 
موارد مصرف کاغذهای فانتزی:

این نوع کاغذ در موارد زیر کاربرد دارد: کادو مخصوص گل و هدیه ، صحافی ، کارت دعوت، کارت تبریک، تقویم های درجه یک، کتابهای دستی ،
دفترچه بانک، گواهینامه ، لوازم آرایشی و دیگر مصارف بسته بندی کادوی درجه یک.
      
 شرکت های تولید کننده کاغذهای فانتزی:

برندهای معروف این نوع کاغذ شامل FancyPaper,  , Brights,  فابریانو و فدریگونی است. این نوع کاغذ معمولا ساخت کشورهای ایتالیا ، کره ، چین است.
 

ردیف

انواع کاغذ

انواع گرماژ

مصارف

1

کاغذ گلاسه بصورت شیت ورول موجود می باشد.

350 /80

جلدویامتن مجله وکتاب /محصولات تبلیغاتی مانندکارت ویزیت/بروشور/پوستر /کاغذکادو

2

کاغذ  تحریر بصورت شیت ورول موجود می باشد

100 /50

انتشارات /صفحات داخلی  کتاب/مجله/دفاتر ...

3

مقوای پشت طوسی وسفید بصورت شیت ورول  موجود می باشد

450/180

صنایع بسته بندی/موادغذایی/دارویی/شکلات/سیگار/جعبه سازی/تولید جعبه دستمال کاغذی/ وموارد مشابه

4

کاغذA4

80

انواع کپی/پرینت/چاپ ولیزری و...

5

روزنامه ( کاغذ کاهی ) عرض 70 تا 250  بصورت رول وورق

45/48/ 48.8

روزنامه/مجلات/ ،....

6

LWC

بصورت رول ، عرض 70تا250

45/51/80

روزنامه/مجلات/بروشوروکاتالوگ ها وسایرچاپ های تجاری ....

7

وایت تاپ (کاغذ سفید )

بصورت رول، عرض 100 تا 250

از 110 تا 125

صنعت کارتن سازی/ورق سازی/بسته بندی و...

8

کرافت لاینر (کاغذ قهوه ای)

بصورت رول

عرض 100تا 250

صنعت کارتن سازی/ورق سازی/بسته بندی/پاکت سازی/ساک های تبلیغاتی /تولیدکنندگان پاکت پتروشیمی/تولید کنندگان دیوار گچی پیش ساخته/ عایق صدا /سیستمهای نیاز به عایق حرارتی وپشم شیشه و....

9

مقوا کارتی

بصورت شیت

براساس سفارش

انواع کارت تبریک/ویزیت/ثبت اطلاعات مشتری در بانکها/کارتهای اندیکس  و...

10

مقوای ایندربرد

بصورت رول وشیت

250/270/ 300/350

تولید جعبه های دارویی/بهداشتی/صنایع غذایی...ماکت های تبلیغاتی

11

کاغذ انجیلی (قرآنی )

50/30

تولید کتب قرآنی مذهبی ویافانتزی باتوجه به وزن وحجم کمی که دارد .

12

کاغذ امنیتی (واترمارک )

بصورت رول

براساس سفارش

چاپ اسکناس/چک/اوراق بهادر/اوراق سهام /اسناد هویت اشخاص

13

کاغذ ترمال (حرارتی )

بصورت رول

براساس سفارش

بلیط هواپیما/کارت پرواز /دستگاههای POS /ATM و.....

14

کاغذ کاربن لس (NCR)

بصورت رول وشیت

براساس سفارش

مراکزی که پرینت چند نسخه ای میگیرند /بانکها و...

15

کاغذ پشت چسب دار

بصورت رول وشیت

براساس سفارش

تولید انواع برچسب

16

کاغذ الوان (تحریررنگ شده) بصورت رول وشیت

کمتر از 60 گرم

تولید کاربن لس/کارت های فانتزی

17

کاغذ PE

(پلی اتیلن )

براساس سفارش

ساخت ظروف یکبارمصرف وبهداشتی

18

کاغذ تیشو

براساس سفارش

انواع دستمال کاغذی/دستمال آرایشی

/دستمال سفره وآشپزخانه