تاریخچه مرکب و معرفی تولیدکنندگان خارجی و داخلی

 تاریخچه مرکب و رنگ

مرکبها به دو نوع اصلی آبی و غیرآبی تقسیم میشوند. مرکبهای آبی قدیمی ترند وگفته میشود سیصد سال پیش از میلاد مسیح در چین پدید آمدند. این مرکبها از دوده چراغ به جای رنگدانه، چسب حیوانی یا صمغ گیاهی به جای بست، وآب به جای حلال تشکیل می شدند.
با تغییررنگدانه مرکب نیز تغییر می کند؛ برای مثال چینی ها با استفاده از شنگرف به رنگ قرمز زیبایی دست یافتند، فنیقی ها نیز با استفاده از ماده رنگی گونه هایی از نرم تنان به ارغوان صور (Tyrian Purple ) دست یافتند که رنگ بسیار کمیاب و گرانبهایی بود و کاربرد اختصاصی شاهانه داشت. مرکب های آبی که معمولا در نگارش دست نوشته ها و تهیه چاپ نقش های چوبی بکار رفته اند، پیشگام مرکب هند، آبرنگ ها و گواش اند.
گوتنبرگ مرکب های آبی را برای چاپ نامناسب می دانست زیرا به خوبی بر حروف فلزی نمی نشستند، بدین خاطر مرکبی روغنی که به آرامی خشک می شد و به نظر شبیه روغن برزک بود که بعد ها در فلاندرز تولید شد.
در حالی که دیگر چاپگران هم دوره گوتنبرگ از دوده زغال به جای رنگدانه استفاده می کردند، او مرکبی ارائه کرد که ترکیبات غنی سرب و مس داشت و نتایج چشم گیری به همراه آورد. جالب آنکه مرکب -های دیکر در طی سده ها به رنگ قهوه ای در آمدند اما مرکب های گوتنبرک پس از گذشت پانصد سال هنوز ظاهر متالیک سیاه  رنگی غنی خود را حفظ کرده اند و این مهر تأییدیست که محققان وصاحب نظران می توانند آثار چاپی  گوتنبرک را از آثار دیگر چاپگران باز شناسند.

رنگدانه های آلی برای تهیه مرکب چاپ
 
برای تولید مرکب ، بیشتر رنگدانه هایی با مقاومت و استحگام زیاد و قدرت پوشانندگی کم مورد نیاز است . از این نظر ، رنگدانه های آلی بهتر از معدنی هستند.
رنگدانه های اصلی مناسب برای چاپ چند رنگی ، آنهایی هستند که مبتنی بر رنگدانه های  دیکلروبنزیدی (زرد) ، بتا هیدروکسی نفتوییک اسید تبدیل شده به نمک کلسیم ، و فتالوسیانین تغییر یافته (آبی) می باشند.
بعلاوه ، به ویژه برای مرکب های چاپ بسته بندی ها ، رنگدانه های متعدد دیگر ، معمولا پر رنگ و با دوام متوسط در برابر نور ، مورد استفاده قرار می گیرند.
در کارخانه های مرکب چاپ ، رنگدانه ها را بسته به گرانروی روغن مرکب چاپ و قابلیت پخش رنگدانه ، به صورت گرد یا تعلیق وارد آسیاب های سه غلتکی یا گلوله های یا ، در مورد مخلوط های پمپ شدنی ، وارد آسیاب های همزن دار می کنند ، و یا پس از حل کردن در حل کننده ها ، فراورش لازم را روی آنها انجام می دهند. در فرایند های چاپ مرکب به میزان لازم بر روی حروف چاپگر قرار می گیرد ، و یا با روغن های چاپ افست ، در گراوور و روغن های چاپ فلکسوگرافی یا در روغن های چاپ چرخان مخلوط می شود.
برای ساده تر کردن کار با رنگدانه ها ، رنگدانه هایی با سطح ذرات پیرایش یافته و با قابلبیت پاشیدگی آسان با بازار آمده اند ، این نوع مرکب بیشتر برای چاپ گراوور مناسب هستند.مرکب های آماده شده برای چاپ گراوور ، حدود 20 تا 50% رنگدانه و یک ماده مرکب محتوی نیتروسلولز ، رزین های مالئات یا همبسپاریهای وینیل کلرید -  وینیل استات دارند.

نام شرکت های تولید کننده مرکب در ایران:
 •  شرکت فراتابش یزد
 •   شرکت صنعتی پارس
 •   چاپ ملیکا
 •   شرکت بهرو فران
 •   سمنان شیمی
 •   شرکت نقش آفرین
 •   شرکت رایکا شرکت تولیدی مرکب ایران
 •   ایران پلیمر
 •   مرکب فخیم

  :نام شرکت های مطرح تولید مرکب در دنیا

  •  کلارینت بایفراکس (آلمان)
  •  پراساد
  •  SPECTRA (کره)
  •  XAAR  (کره)
  •  KLEENTEC (سوئیس)
  •  SEIKO (کره)
  •  KONICA (کره)

  وضعیت بازار مرکب های چاپ در ایران چگونه است؟

  مرکپ چاپ در ایران در بخش افست و کاغذ وضعیت خوبی دارد. شرکت هایی مثل ایران شرکا یا مرکب البرز و مرکب ایران در بخش تحریر مرکب های با کیفیتی تولید می کنند. در اینجا باید شما را به یک نکته جالب توجه دهم. مرکب یکی از محصولاتی است که با همه چیز متفاوت است. مثلا شما می توانید یک ساعت رولکس به قیمت 10 هزار دلار بخرید می توانید عین آن ساعت را در چین به قیمت 100 دلار بخرید! ولی مرکب اینطوری نیست.
   شما مرکب چینی می خرید کیلویی یک دلار ولی برای بعضی از کارها امکان ندارد بتوانید آن را استفاده کنید و باید مرکب هر کیلو 15 دلار تهیه کنید یعنی در زمینه مرکب به این شکل نبوده که چینی ها مثل بقیه کالاها بازار را قبضه کنند. اگر مرکب دارای 10 Level در نظر بگیریم چینی ها در رده ششم باقی مانده اند و در صدر آن مرکب های هلندی و دانمارکی و آلمانی قرار دارند. اگر توجه کنید، می بینید بعضی از پوسترها دارای کیفیت چاپ بسیار بالایی هستند. در آن پوسترها از مرکب های بسیار با کیفیتی استفاده شده که چینی ها امکان ندارد مثل آن مرکب بتوانند تولید کنند.

   حلال ها و پیگمنت ها را از چه کشورهایی تامین می کنید؟

  حلال ها با توجه به اینکه بسیار جاگیر هستند و هزینه حمل بالایی دارند و ریسک آتش زایی آن هم بالاست، در هر منطقه از دنیا یک ترمینال وجود دارد که کشورهای اطراف از آن ترمینال حلال خود را تامین می کنند مثلا اگر بخواهیم از شرق شروع کنیم، سنگاپور یک ترمینال نگهداری حلال دارد، بعد از آن دوبی است که دارای ترمینال است.
  در منطقه آفریقا، آفزیقای جنوبی محل نگهداری است در اروپا رتردام در هلند به این گونه است و در آمریکا هم مکزیک دارای ترمینال است. این پنج ترمینال بزرگ، دنیا را تغذیه می کنند. بنابراین با توجه به هزینه حمل بالا و ریسک آتش زایی ما حلال های خود را از دبی تامین می کنیم گرچه مثلا حلال در رتردام ارزان تر از دبی است ولی هزینه حمل آن زیاد است و ریسک بالایی هم دارد.
   پلنت های حلال هم غالبا یا آلمانی و یا امریکایی است، حالا چه این حلال در آلمان تولید شود چه در افغانستان، فرقی نمی کند.
  پیگمنت ها را هم بیشتر از هند و چین وارد می کنیم. البته کیفیت پیگمنت های هندی بهتر است.
  آیا این مواد در ایران تولید می شوند؟
   حلال ها به شکل تخصصی در ایران تولید نمی شود. ما یکسری حلال هایی داریم که در واقع شرکت نفتی هستند، حلال 402 و 403 در ایران تولید می شود. یکسری حلال ها مثل آلیفتالیک آروماتیک ها هم در پتروشیمی تولید می شود تولوئن، زایلن و نرمال بوتانول، ولی حلال هایی مثل استن، اتیل استات، بوتیل استات، بوتیل گلایکول یا اتیل گلایکول اکثرا در خارج از ایران تولی می شود. دلیل آن هم این است که این محصولات دارای یک تکنولوژی خاص است. البته اتیل استات و تعدادی ماده دیگر در داخل تولید می شود که دارای کیفیت خوبی هم هستند و از ثبات کیفی برخوردارند. تداوم کیفیت در مواد شیمیایی مساله خیلی مهمی است مثلا ما یک اتیل استات می خواهیم که همواره 8/99 باشد، اگر 9/99 هم بشود اشکال دارد چون معمولا کارخانه ها سیستم تولید خود را روی یک فرمول خاص می بندند و تمایل دارند با همان فرمول کار کنند. اگر جنس شما تلرانس داشته باشد تولید کننده نمی تواند تولید یکنواخت داشته باشد.